piątek, 22 stycznia 2021

Klasa IV Temat:Zima dźwiękiem malowana

Temat:Zima dźwiękiem malowana

W swoich dziełach kompozytorzy uwzględniają różnice w barwie i wysokości dźwięków. Starają się tak dobrać instrumenty i głosy wokalne, aby ciekawie brzmiały razem. Umiejętne uporządkowanie głosów pod względem barwy pozwala na przykład  stworzyć nastrój utworu albo zobrazować za pomocą muzyki zjawiska przyrody związane z daną porą roku. Wielu pomysłów dostarcza kompozytorom zima- melodia może przecież naśladować skrzypienie śniegu pod butami, odgłosy wiatru czy brzmienie dzwonków przy uprzężach koni ciągnących sanie.

 Posłuchajmy 

Jakie zimowe odgłosy słyszycie w utworach?


  Winter - Antonio Vivaldi


Zaśpiewajmy piosenkę 

"Zima"



Instrumenty różnią się od siebie barwą dźwięku, czyli mają własne oryginalne brzmienie. Dzięki barwie dźwięku możemy po kilku zagranych nutach stwierdzić, czy usłyszeliśmy gitarę czy fortepian. 


"Perfect" by Ed Sheeran | Harp Cover (Wedding)




Perfect | Ed Sheeran | Saxophone Cover Brendan Ross (wedding version)

Ed Sheeran - Perfect | The Theorist Piano Cover




Niepowtarzalną barwą odznaczają się także ludzkie głosy. Z tego powoda ta sama melodia zaśpiewana przez jedną osobę brzmi miękko i nosowo, a przez inną ciepło i jasno. 
Głosy ludzi, czyli głosy wokalne, różnią się od siebie nie tylko barwą, lecz także wysokością wydawanych dźwięków. Najniższe są głosy męskie: tenor i bas, a najwyższe kobiece: alt i sopran

Tenor  Andrea Bocelli,
 od 2.12'


Nicholas Brownlee, BASS-BARITONE, 


Głosy kobiece


JAKIM RODZAJEM GŁOSU JESTEŚ? SOPRAN/ALT/TENOR/BAS




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz