piątek, 5 czerwca 2020

Klasa VI - Jak muzyka opowiada

VI - Jak muzyka opowiada
Temat: Jak muzyka opowiada?

Co będziecie dzisiaj robić?
- Poznacie trzy podstawowe elementy dzieła muzycznego
- Dowiecie się, co to jest melodyka, harmonika i rytmika
- Posłuchacie fragmentów utworów muzycznych

Muzyka to sztuka wpływająca na nasze zmysły. Inspiruje, pobudza wyobraźnię, uspokaja lub motywuje do działania. Słuchanie muzyki wprowadza nas w określony nastrój. Czasem wesoły, czasem nostalgiczny. Niektóre utwory są szybkie, niektóre wolne. Niektóre wesołe, niektóre smutne. Odbieramy je tak za sprawą rytmiki, melodyki i harmoniki.
NOTATKA DO ZESZYTU:1. Melodyka - element muzyki, który dotyczy następstwa dźwięków mających różną wysokość.
Melodia to szereg dźwięków, w którym dokładnie określona jest ich wysokość, czas trwania i odległości między nimi. Samo uszeregowanie dźwięków pod względem ich wysokości to melika, dopiero, kiedy jest powiązana z rytmem, staje się melodią.Melodyka to zbiór cech melodii charakterystycznych dla danego stylu, epoki, grupy kompozytorów, np., melodyka barokowa, melodyka romantyczna, melodyka w utworach Fryderyka Chopina. Melodyka porządkuje następstwo dźwięków o różnych wysokościach i różnym czasie ich trwania. Melodykę dzieli się na wokalną i instrumentalną.  W melodyce wokalnej występują mniejsze odległości między poszczególnymi dźwiękami, ponieważ jest to zależne od możliwości ludzkiego głosu. W melodyce instrumentalnej występuje większa różnorodność w tym zakresie ze względu na inne możliwości techniczne różnych instrumentów muzycznych, dzięki temu odległości między dźwiękami mogą być bardzo duże.


NOTATKA DO ZESZYTU:2. Rytmika - element muzyki, dotyczący wszystkich zjawisk rytmicznych występujących w określonym utworze.(do zeszytu zapisujemy tylko to, co jest zaznaczone na niebiesko)
Odkąd kompozytorzy zwrócili uwagę na konieczność regulacji następstw dźwięków w utworach muzycznych, konieczne było znalezienie systemu znaków, które dokładnie określiłyby długość każdej nuty. Można zatem domyślać się, że wyróżnimy dwa podstawowe rodzaje rytmiki:rytmika swobodna – nie jest związana z metrum, podlega najczęściej akcentom tekstu słownego.
rytmika ustalona (inaczej wiązana) – grupowana w takty, związana z metrum, porządkuje przebiegi dźwięków za pomocą regularnie powracających akcentów.


NOTATKA DO ZESZYTU:Harmonia - porządkuje współbrzmienia dźwięków w utworze muzycznym. Z harmonią związane jest pojęcie akordu, czyli współbrzmienia co najmniej 3 dźwięków o różnej wysokości. Odpowiedni układ dźwięków w akordzie i jego brzmienie może tworzyć określony nastrój muzyczny.
https://www.youtube.com/watch?v=Ztd5arqcQfc&feature=emb_logo
Trochę ważnej teorii muzycznej już zgłębiliście to teraz zachęcam Was do działania muzycznego.
A jeśli nie wierzycie, że da się rozwijać muzycznie, bez nauczania stacjonarnego z nauczycielem obok Was to obejrzyjcie film (bardzo lubię ten kanał, rewelacyjni nauczyciele)

A teraz film z kolejnego mojego ulubionego kanału ( skarbnica wiedzy) dla osób, które lubią śpiewać, ale myślą, że nie potrafią.... lub mają "brzydki" głos.
Posłuchajcie uważnie jak dzięki ćwiczeniom głos i technika śpiewania mogą się zmienić.


Ja dziś nagrywam piosenkę

Sprzęt gotowy

więc do dzieła.

A wy działacie muzycznie dziś?
Gracie? Śpiewacie? Tańczycie?
Dajcie znać w komentarzu lub wyślijcie swoje nagranie :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz