Aby zacząć grać na muzycznej klawiaturze należy nauczyć się jak czytać nuty na pięciolinii
Zachęcam do obejrzenia filmu w ramach przypomnienia z lekcji.
Załączam również ściągawkę dla wyjątkowo zapominalskich.
Rozpoznawanie nut na pięciolinii poćwiczycie na tej stronie.
Kiedy już wiecie jak nazywa się dana nuta leżąca na pięciolinii możecie przystąpić do poznawania nazw klawiszy na muzycznej klawiaturze.
Do nauki zapamiętania gdzie leży dana nuta na klawiaturze polecam również virtualne pianino.
Naciskajcie klawisze, a usłyszcie jak one brzmią oraz wyświetli się nazwa granego dźwięku.
Nazwy klawiszy są takie same jak nazwy nut. Środkowe "C" oznacza klawisz, od którego zaczynają się dźwięki wiolinowe, a kończą basowe. Jest to klawisz położony najbliżej środka klawiatury - zapamiętajcie dokładnie jego położenie ! Powtarzający się schemat białych i czarnych klawiszy pomaga nam odnaleźć różne dźwięki. Czarne klawisze pojawiają się naprzemiennie w grupach po 2 i 3, dzięki czemu łatwiej szybko odnaleźć poszukiwane dźwięki. (Nazwy czarnych klawiszy na razie pominiemy, bo namieszają wam w głowach:)). Na przykład klawisz D leży pomiędzy grupą dwóch czarnych klawiszy, a klawisz F leży po lewej stronie grupy trzech czarnych klawiszy. Oktawa jest odległością pomiędzy tymi samymi dźwiękami, ale różniącymi się wysokością dźwięku. W powyższym obrazku użyłem keyboardu posiadającego 5 oktaw. Istnieją także keyboardy 4 oktawowe. Zarówno fortepian jak i pianino posiadają 7 oktaw. Oto klawiatura fortepianu:
Wyrywkowo uderzajcie w jakiś dźwięk jednocześnie mówcie sobie na głos lub w pamięci (jak kto woli) nazwę tego dźwięku. Powtarzajcie to dotąd, aż będziecie je swobodnie rozpoznawać
Rozpoznawanie dźwięków na pięciolinii i klawiszach poćwiczycie na tej stronie
http://dur-moll.pl/klawisze.htm
Znacie już układ klawiatury i jak mniemam nauczyliście się bezbłędnie rozpoznawać dźwięki. Aby jeszcze lepiej zrozumieć zapis nutowy, sprawdzimy teraz jak dźwięki na klawiaturze odpowiadają nutom na pięciolinii. Kolejny wszystko wyjaśniający rysunek:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz