Dostojny, poważny i uroczysty wywodzi się z ludowego tańca o nazwie "chodzony". Początkowo był tańcem chłopskim. Później trafił na salony polskiej szlachty, a z czasem stał się popularny na całym świecie. w XVIII w. tańczony był na dworach całej Europy.
Polonez jest tańcem o spokojnym, umiarkowanym tempie i w metrum 3/4. Tancerze wykonują go bez podskoków i przytupów. Poruszają się w korowodzie czyli jedna para za drugą.
W polonezie stawiamy akcent na 1 miarę taktu co przekłada się na ugięcie nogi na raz.
To jeden z nielicznych tańców dawnych wieków nadal żywotnych i popularnych – a być może jedyny. Dziś tańczą go nie tylko maturzyści na studniówce, ale i gimnazjaliści przed małą maturą; śmiało można powiedzieć, że poloneza tańczyć umieją wszyscy Polacy.
Niektóre polonezy -np. kompozycje fortepianowe Chopina-są przeznaczone wyłącznie do słuchania, zachowały jednak taneczny charakter. Takie artystyczne opracowanie muzyki, które nawiązuje do określonego stylu, nazywamy stylizacją.
Zaśpiewajmy piosenkę w tempie poloneza
1.Korowodem cni sarmaci,
wznieśmy dumnie swoje głowy,
bośmy nie są jacy tacy,
jeno dzielny ród piastowy.
'
Ref.:Pamięć w nas wiecznie trwa,
poloneza dziejów gra.
Pamięć w nas mocny dąb ,
gniazdo orła to nasz dom.
2.Wojen i niewoli wieki,
polskie dzieje niczym blizna,
ale zawsze na sztandarze :
Bóg i Honor, i Ojczyzna.
Ref.: Pamięć w nas wiecznie trwa...
3.Dzisiaj szable od parady,
poloneza w sercach nuta,
białe skrzydła nad głowami
i Polonia Restituta.
Ref.: Pamięć w nas wiecznie trwa...
POLONEZ – KROK PODSTAWOWY
Jak wygląda krok podstawowy poloneza? Partnerzy ustawiają się bokiem do siebie. Partner ujmuje lewą dłoń partnerki i podtrzymuje ją. Wyciągają złączone ręce nieco do przodu. Prawą rękę oboje trzymają lekko cofniętą, skierowaną w dół.
Na „raz” partnerzy lekko uginają kolano i wysuwają do przodu prawą (kobieta) lub lewą (mężczyzna) stopę. Pierwszy krok w takcie ma być najdłuższy, mocny, ze zdecydowanym przeniesieniem ciężaru ciała. Dwa pozostałe kroki (na „dwa” i na „trzy”) są krótsze, łagodniejsze.
Zobaczcie jak wygląda krok podstawowy poloneza.
POLONEZ – FIGURY I UKŁADY
Krok podstawowy poloneza urozmaicany jest licznymi figurami, które tancerze wykonują zespołowo tworząc układ. Do bardziej znanych figur poloneza należą: ustawienie czwórkami, taniec w kole, wąż, spirala, mijanka, tunel oraz korowód. Podczas nich pary taneczne rozdzielają się, łączą, chodzą wężykiem, mijają się w rzędach.
Najlepiej rozpoznawalna jest figura tunelu, w której tancerze stojąc w korowodzie unoszą ręce do góry, a pary z początku pochylają się i przechodzą dołem.
OBEJRZYJ, JAK WYGLĄDAJĄ FIGURY ZESPOŁOWE POLONEZA
Warto wiedzieć
Istotnym elementem poloneza są ukłony. Jest to skinienie głową wykonywane jednocześnie przez tancerza i tancerkę, zwykle „na raz” w takcie. Można stosować je w każdym fragmencie tańca, ale najczęściej w momencie rozdzielania się poszczególnych par, przy łączeniu się tancerzy i tancerek w pary oraz przy mijaniu się rzędami czy szeregami.
Pożegnanie Ojczyzny – polonez fortepianowy w tonacji a-moll autorstwa najprawdopodobniej Michała Kleofasa Ogińskiego skomponowany i wydany drukiem w 1794 r. jeden z najbardziej znanych polskich polonezów, szczególnie tych z doby przedchopinowskiej, był do lat 90.XXw. najpopularniejszym utworem na studniówkach i balach maturalnych.
Polonez z filmu Pan Tadeusz -skomponowany w 1998 r., jeden z najwybitniejszych utworów Wojciecha Kilara. Dzięki fanfarowemu wstępowi ma podniosły, uroczysty charakter. Zastąpił poloneza Ogińskiego i jest obecnie najczęściej odtwarzanym utworem na balach studniówkowych i maturalnych.
Bóg się rodzi
Po raz pierwszy wykonano tę wzniosłą kolędę z tekstem Pieśni o Narodzeniu Pańskim Franciszka Karpińskiego w 1792 r. w Białymstoku. Początkowo w różnych regionach Polski była ona śpiewana na rozmaite melodie, a w wersji polonezowej jest znana od I połowy XIX w. Kompozytor pozostaje anonimowy.
Polonez A-dur,op.40, nr 1
To jeden z najbardziej znanych polonezów Fryderyka Chopina. Początkowy fragment utworu jest sygnałem Programu 1 Polskiego Radia
Na podstawie przeczytanych powyżej informacji uzupełnij krzyżówkę
Po zakończonym krzyżówki proszę zrobić zdjęcie z informacją jaką otrzymaliście i wysłać mi je. Może być w wiadomości prywatnej przez messenger.
Krzyżówka jest obowiązkowa na ocenę🙂